Зарубіжна література 10 клас


Зарубіжна література 10 клас
Шарль Бодлер (1821  1867). «Квіти зла» («Альбатрос», «Відповідності», «Вечорова гармонія»).  Завдання: вивчити біографію Шарля Бодлера. Вивчити напамять "Альбатрос".



Шарль Бодлер коротка біографія Шарль П’єр Бодлер народився 9 квітня 1821 в Парижі в сім’ї сенатора.
Коли Шарлю ще не було шести років, його батько, який, був на 34 роки старший за свою дружину, помер. А мати вийшла заміж за командира батальйону Жана Опіка, з яким Бодлер не знайшов спільної мови. У 1833 сім’я переїхала в Ліон, а хлопчика віддали на навчання в пансіон (інтернат).
Після його закінчення послідували роки навчання в Ліонському Королівському коледжі і Паризькому коледжі Святого Людовіка. Правда, з останнього Бодлер був з ганьбою виключений за погану успішність. Студентські роки Шарля Бодлера були дуже буйними, він вліз у борги, заразився сифілісом (який і стане причиною його смерті), і навіть пристрастився до наркотиків.
Саме в цей час він і шокував своїх рідних заявою про те, що бажає присвятити своє життя літературі. Щоб наставити сина на шлях істинний батьки відправляють Шарля в подорож до Індії. Правда, вже через два місяці, так і не допливши до місця призначення, Бодлер повернувся на батьківщину. Але ця коротка подорож знайшла відображення в творах поета. Незабаром після повернення Шарль вступив в право успадкування і почав дуже швидко і бездумно витрачати батьківські гроші. Матері не залишалося нічого іншого, як відсудити спадок собі, в результаті чого юнак зміг отримувати лише невелику щомісячну суму на кишенькові витрати. Для нього це був удар. Але життя багатого ледаря дало свої плоди і стало початком творчого шляху Бодлера.
Його перші вірші («Малабарська дівчина», «Дама креолка», «Дон Жуан у пеклі») були надруковані в журналі «Артист» за 1843-44 рр. За віршами пішов ряд статей, присвячених живопису Делакруа і Давида. А через кілька років в друк вийшли збірка «Штучний рай», що оповіда про вплив наркотиків на життя і творчість. У 1848 поет бере участь у повстанні Паризької комуни, стає співредактором демократичної газети «Салю Публік». Майже 17 років життя Бодлер присвятив перекладу на французьку мову творів Едгара По, якого вважав своїм духовним братом, а також видав дві книги, присвячені його творчості.
В історію літератури Шарль Бодлер увійшов, як автор поетичної збірки «Квіти зла», виданої в червні 1857. Книга настільки шокувала публіку, що на неї тут же наклали цензурну заборону, а самому авторові довелося вилучити 6 віршів і виплатити чималий штраф. У 1860 році Бодлер опублікував збірку «Паризький сплін», що складався з віршів у прозі. У 1861 вийшло друге видання «Квітів зла», перероблене і розширене автором. У 1865 році Бодлер поїхав до Бельгії, де провів два з половиною роки, незважаючи на огиду до нудного бельгійського життя і на погіршення здоров’я. У 1866 році Шарль-П’єр Бодлер хвороба загострюється, але він приховує від усіх, що хворий на сифіліс. Останній рік життя провів у лікарні Парижа, де і помер 31 серпня 1867.

Літературний диктант


1 .Дата та місце народження Шарля Бодлера?( 9 квітня 1821 в Парижі)
2. Скільки було років батькові Бодлера при народженні сина? (62)
3. Що справило важкий вплив на характер Шарля (заміжжя матері на офіцерові)
4. Чому нова сім’я Бодлера переїхала до міста Ліон? (кар’єра опікуна Опіка)
5. Де був написаний перший вірш Бодлера та яка його назва? (Париж, «Несумісність»)
6. Для чого батьки Бодлера відправила юнака до Атланти? (вберегти його від паризької богемії)
7. Чому письменник вдавався до самогубства? (над ним встановили опіку, не витримав приниження)
8. Яка збірка Бодлера викликала гучний скандал? («Квіти Зла»)
9. Тираж якої збірки було арештовано? («Квіти Зла»)
10.Скільки разів за життя видавалась збірка «Квіти зла»? (2)
11.Чим спричинена смерть письменника? (паралічем мовлення)
12. Коли помер письменник? (31.09.2867)

Поль Верлен (1844  1896). «Поетичне мистецтво», «Осіння пісня». 
Завдання : вивчити біографію Поля Верлена, вивчити напам'ять "Поетичне мистецтво".
Поль Марі Верлен (1844-1896) – французький поет, один з основоположників літературної імпресіонізму і символізму
  Поль-Марі Верлен (Paul Marie Verlaine) народився 30 березня 1844 в місті Мец, в сім’ї військового інженера. Після відставки батька сім’я переїхала до Парижа, де і пройшли шкільні роки поета.
  У 1858 Верлен починає писати вірші, посилає Віктору Гюго вірш «Смерть».
  У 1862 році він закінчив ліцей і вступив на юридичний факультет університету. Але через матеріальні проблеми сім’ї в 1864 році почав працювати дрібним службовцем в страховій компаній, після в мерії одного з паризьких районів, а незабаром і в сільській ратуші. У 1863 р його вперше надрукували, це був сонет «Пан Прюдом», який свідчив про захоплення групою «Парнас».
У другій половині 60-х років приєднався до цієї групи. У цей період поет цікавився риторикою, іноземними мовами, багато читав Ш.-О. Сент-Бева, Ш. Бодлера, Т. Банвіля, відвідував літературні салони. Велике враження на нього справив Л. де Ліль, навколо якого гуртувалися молоді письменники, які видавали збірку «Сучасний Парнас», де друкувався і Верлен. Але письменник шукав власний шлях, відмінний від об’єктивістської «однобокої» поезії парнасців. Книга Ш. Бодлера «Квіти зла» дала імпульс розвитку імпресіоністичних вражень, символістичного образу.
   У 60-х роках виходять збірки «Сатурнічні поезії»» (1866) і «Вишукані свята» (1868). Однак широка публіка не зрозуміла віршів Верлена, тривалий час популярність обходила його. 1865 – Верлен працює експедитором в мерії Парижа.
   У кінці липня 1869 поет познайомився зі своєю майбутньою дружиною Матільдою Моті, а в 1870 р одружився на ній. До збірки «Добра пісня» (1870) увійшли твори, які він присвятив своїй дружині. Однак надії на щасливе сімейне життя не виправдалися Після 18 березня 1871 Верлен приєднався до Комуни.
У лютому 1871 письменник отримав листа з маленького провінційного містечка Шарлевіль від тоді ще не відомого 18-річного Артюра Рембо з декількома його віршами. Вони викликали зацікавленість, і Верлен запросив юнака в Париж, вони подружилися. Верлен, незважаючи на вікову перевагу, потрапив під вплив сильної натури Рембо. У 1872 р ховаючись від переслідувань за участь у Паризькій комуні, поет покинув будинок, дружину, дитину і відправився разом з другом Рембо в подорож – до Англії, а після в Бельгію.
Роз’їжджаючи по Європі Верлен і Рембо шукали – разом і окремо – своє місце в мистецтві. Під час сварки в липні 1873 М. П. Верлен поранив А. Рембо пострілом револьвера, за що був засуджений брюссельським судом до двох років в’язниці. До того ж суд дізнався про комуністичне минуле поета.
   У в’язниці він написав вірші, які увійшли до збірки «Романси без слів» (1874). Це вершина музичності Верлена. У в’язниці поет дізнався, що дружина подала на розлучення. Коли 16 січня 1875 він вийшов з в’язниці, ніхто не зустрічав його біля воріт, крім старенької матері. Відчуваючи самотність Верлен знову шукав підтримку з боку Рембо і зустрівся з ним в Шртутгарті. Ця їхня зустріч виявилася останньою: повертаючись додому в нетверезому стані, вони посварилися і влаштували бійку на березі Неккар. Більше вони не бачилися. Повернувшись до Парижа, а після переїхавши до Лондона, Верлен намагався налагодити своє життя: викладав мови, займався сільським господарством, але врешті-решт повністю віддався літературній праці.
   У 70-80-і роки поет все більше звертається до Бога. Релігійний  настрій відбився в його збірці «Мудрість» (1881). У 1884 р виходить збірка «Колись і недавно» і книга літературно-критичних статей «Прокляті поети», куди увійшли нариси про шістьох поетів, у тому числі і про Артюра Рембо, Стефана Малларме і самого Поля Верлена. Естетичні принципи поета отримують досконалу форму у збірниках останнього періоду «Любов» (1888), «Щастя» і «Пісні для неї» (1891). Письменник очолював плеяду молодих поетів. Його вірші отримали шалену популярність. На традиційній церемонії обрання «короля поетів» 1891 після смерті Л. де Ліля, більшу кількість голосів було віддано за Верлена.
   Але визнання прийшло надто пізно: здоров’я письменника похитнулося. Талановитий поет останні роки хворів і майже постійно змушений був знаходиться в лікарнях. 8 січня 1896 поет помер від кровотечі в легенях.

https://www.youtube.com/watch?v=G1RDcImFuCk
Поетичне мистецтво

«Поетичне мистецтво» аналіз твору
Поля Верлена і його «Поетичне мистецтво» дуже часто називають маніфестом символізму. Та, на жаль, за свої поетичні погляди автор був гостро засуджений критиками. В основі його філософії було зруйнувати будь-які канони класицизму. Що, власне, Полю Верну і вдалося.
Рік написання поезії: 1874.
Жанр: ліричний вірш.
Літературний напрям: символізм.
 Віршовий розмір: 4-стопний ямб. Головна думка: «Найперше – музика у слові!» Умовно поезію можна поділити на три частини. І саме в центральній частині письменник заперечує класицизм і раціоналізм.  Він наголошує на тому, що основним завданням поета є принести естетичне задоволення своєму читачу. А звідси випливає, що для поезії головне – форма, а не зміст.
Художні засоби: Епітети – наймиліший спів – сп’янілий; зірок осіння метушня. Метафори – відтінок лиш єднати може,  сурму і флейту, мрію й сон. 
Порівняння – а не тяжить, немов закови. Анафора – в нім…в нім.


 Шарль Бодлер. Поль Верлен.  
Літературний диктант
 (1 бал за одне завдання)
1. Як звали французького «пізнього романтика», що став передвісником модернізму? (Шарль Бодлер)
2. Яка поетична збірка Шарля Бодлера стала головною в його житті? ("Квіти зла".)
3. Назвіть один із найпоширеніших модерністських на прямків у літературі останньої третини ХІХ-ХХ століть. ( Символізм.)
4. Що символісти використовували у своїх творах для відображення життя, змалювання почуттів?(Символ, натяк.)
5. Що означає слово "декаданс"? (Занепад.)
6. Які течії, напрямки, на думку поетів-символістів, "віджили" своє? (Реалізм, натуралізм.)
7. Якими почуттями пронизана, сповнена творчість поетів-символістів? (Тугою, сумом, зневірою.)
8. Що означає слово "імпресія"? У чому бачили своє головне завдання представники течії імпресіонізму? (Враження. Відтворення особистих миттєвих вражень.)
9. Хто з французьких поетів-символістів в одному із сонетів своєї першої збірки пророчо написав: "...моя душа на родилася для жахливих катастроф"? (П. Верлен)
10. У якому вірші Поль Верлен дає поради поетам і формулює призначення поезії ("Поетичне мистецтво".)
11. У яких рядках вірша "Поетичне мистецтво" звучить його головна думка? ("Найперше - музика у слові".)
12. Яким є загальний настрій вірша Поля Верлена "Поетичне мистецтво"? (Напівжартівливим, іронічним.)
13. У якому відомому вірші Поля Верлена воєдино зливають ся осінній пейзаж і пейзаж (настрій) душі? (В «Осінній пісні».)
14. Як називається у поезії багаторазове повторення однакових голосних звуків? (Асонанс.)
15. Які новації запровадив Поль Верлен у структуру, побудову поезії? (Алітерацію, асонансні рими.)



Немає коментарів:

Дописати коментар