Забіжна література 6 клас

Зарубіжна література 6 клас

Роберт Бернс (1759–1796). «Моє серце в верховині». (Вивчити біографію Роберта Бернса. Вивчити напам'ять "Моє серце в верховині". 


Роберт Бернс – шотландський поет, фольклорист, автор численних віршів і поем, написаних на так званому «рівнинному шотландському» та англійською мовами. Роберт Бернс біографія коротко викладена в цій статті.

 Роберт Бернс народився 25 січня 1759 в селі Аллоуей (Шотландія), в сім’ї селянина Вільяма Бернесса.
У 1765 році його батько взяв в оренду господарство Маунт-Оліфант, і хлопчикові довелося працювати нарівні з дорослими, терпіти голод, підриваючи своє здоров’я.
У 1781 році Бернс вступив до масонської ложі; масонство досить сильно вплинуло на його творчість. З 1783 Роберт починає складати вірші на ейширському діалекті.
У 1784 році помирає батько, і після низки невдалих спроб зайнятися сільським господарством Роберт з братом Гилбертом переїжджає в Моссгіл. У 1786 році виходить перша книга Бернса, Poems, Chiefly in the Scottish dialect («Вірші переважно на шотландському діалекті»). До початкового періоду творчості також відносяться: «Джон Ячмінне Зерно» (1782), «Веселі жебраки» (1785), «Молитва святенника Віллі», «Свята ярмарка» (1786).
Поет швидко стає відомий по всій Шотландії. У 1787 році Бернс переїжджає в Едінбург і стає вхожий у вищий світ столиці. В Единбурзі Бернс познайомився з популяризатором шотландського фольклору Джемсом Джонсоном, разом з яким вони почали видавати збірку «Шотландський музичний музей». У цьому виданні поет опублікував безліч шотландських балад у своїй обробці і власних творів. Книги, що видаються приносять Бернсові певний дохід. Він спробував вкласти зароблені гонорарами кошти в оренду ферми, але тільки втратив свій невеликий капітал. Основним джерелом коштів для існування з 1791 стала робота на посаді збирача акцизів в Дамфріс.
Роберт Бернс вів досить вільний спосіб життя, і у нього було три незаконнонароджених дочки від випадкових і недовгих зв’язків. У 1787 році він одружився зі своєю давньою коханою Джин Армор. У цьому шлюбі у нього народилося п’ятеро дітей. У період 1787-1794 були створені відомі поеми «Тем О’Шентер” (1790) і «Чесна бідність» (1795), «Ода, присвячена пам’яті місіс Освальд» (1789). У вірші, присвяченому Джону Андерсону (1789), тридцятирічний автор несподівано розмірковує про схил життя, про смерть. По суті, займатися поезією Бернс був змушений в перервах між основною роботою. Останні роки він провів у нужді і за тиждень до смерті ледь не потрапив у боргову в’язницю.

https://dovidka.biz.ua/robert-berns-korotka-biografiya/


"Упіймай помилку"


1. Роберт Бернс  - геніальний німецький поет. (шотландський поет)
2. Поет народився у Шотландії, в сім’ї банкіра. (в сім’ї фермера)
3. Багато віршів Бернса написані за мотивами легенд про Робіна Гуда. (народних пісень)
4. Джерелом натхнення для Бернса були гроші. (було кохання)
5. Роберт Бернс був багатієм. (бідним)
6. Тереза – це жінка, що стала долею Бернса. (Джин)
7. Батько його обраниці не схвалював їхнього кохання. (схвалював)
8. «Моя любов – вишневий цвіт…» (рожевий квіт)
9. «Моя любов – веселий спів, що  з ним я пропаду.» (в світ іду)
10. «Хоч висхнуть сльози всі» . (всі моря)
11. «Мій рідний край», «моя любов» - це порівняння. (звертання)
12. Бернс помер у віці 86 років. (37 років)

Генрі Вордсворт Лонгфелло (1807–1882). «Пісня про Гайавату». 

Завдання: вивчити біографію Лонгфелло, прочитати "Пісню про Гайавату".


https://www.youtube.com/watch?v=cBffMb3mQao


Генрі Лонґфелло “Пісня про Гайявату”
Жанр.
Лонгфелло творчо переосмислив давні перекази, наситив новими образами, символами, опоетизував. І його поема — це поетичний переказ індіанських міфів, самостійний літературний твір, який слугує даниною пам’яті предків, написаний з метою збереження тієї «золотої нитки», що зв’язує різні покоління.
 Головна думка поеми — заклик до єднання і припинення племінних чвар. Національні традиції та звичаї. Розфарбовування індіанців у яскраві фарби перед боєм; традицію викурювати люльку згоди на знак установлення миру. Опис індіанських звичаїв, традицій, одягу вносить у текст поеми неповторний національний колорит.
Образ Великого Духа Гітчі-Маніту.
За віруваннями індіанців, він створив усе живе на землі й послав до людей Гайавату, ім’я якого означає «пророк», «учитель». Мета Гітчі-Маніту – припинити сварки. Він не тільки виконує місію миротворця, а ще і вчить людей жити у мирі Епітети: могучий, милосердний; гіперболи: проводить путь річці, одламав рукою камінь, від подиху гойдаються віти. Головні риси характеру Гітчі-Маніту: розум, мудрість, урівноваженість, гуманізм, сила, мужність. Прийом протиставлення (контрасту), або антитези. Сила — безсилля, згода — ворожнеча, мудрий творець — нерозумні діти. Антитеза дає можливість підкреслити спокій, розум Гітчі-Маніту і войовничість, агресивність індіанців. Вислів «люлька згоди», «викурити люльку згоди» — означає помиритися, укласти мир. Слугує визначенням миру, дружби, злагоди у стосунках між людьми.
Образ Гайавати в індіанській міфології
У роботі над поемою Лонгфелло спирався на індіанські міфи про Гайавату. Він писав: «Гайавата — людина дивного походження. Він був посланим до індіанців, щоб розчистити їхні річки, ліси і риболовні місця, навчити народи займатися мирний ремеслом. У різних племен ця людина була відома під різними іменами: Тісвавоп, Свіаво, Тапавозо, Тачепауиадоп, Гайавата, що означає пророк, учитель. У цей старий переказ я вплів й інші цікаві індіанські легенди… Описувані події відбуваються в країні оджібвеїв, на південному березі Верхнього Озера, між Мальовничими Скелями і Великими Пісками». Гайавата як реальна особистість За твердженням учених, Гайавата — історична фігура. Він жив у XVI ст., був вождем племені онондагів і залишився в пам’яті нащадків завдяки тому, що піклувався про щастя, мир та процвітання індіанських народів. З його ім’ям пов’язують створення Ліги ірокезьких племен, основним завданням якої було встановлення миру на американському континенті. Ліга об’єднувала п’ять племен. Відомо також, що на раді звучав гімн, що починався словами: «Ми прийшли, щоб привітати Мир і подякувати йому». Головному героєві поеми — Гайяваті, сину Місяцевої дочки Венони і Західного вітру— властиві найпрекрасніші і найблагородніші риси. Він — уособлення кращих людських чеснот.
Серед кращих перекладів можна назвати роботи І. Буніна («Песнь о Гайавате»), О. Олеся («Пісня про Гайавату»), Панаса Мирного («Гайавата», версія за мотивами поеми Лонгфелло).  
Історія написання поеми сягає ще часів ранньої творчості Г.В.Лонгфелло.
У цей час письменник з зацікавленістю вивчав історичні, етнографічні і фольклорні матеріали, захоплювався культурою індіанців. Він зустрічався з індіанськими громадськими діячами. Багато легенд, що згодом будуть використані у поемі, Лонгфелло почув від вождя одного індіанського племені. Для свого твору Лонгфелло використав записи відомого вченого- етнографа Скулкрафта, який багато років прожив серед оджибвеїв. “Пісня про Гайявату” — це не просто переказ давніх легенд. Лонґфелло надав своєму творові довершеної поетичної форми, достеменно передавши світосприйняття і почуття первісних дітей землі. Поема принесла поетові світову славу. Про Лонгфелло говорили, що він відкрив американцям Америку в поезії, адже в його творі із співчуттям і захопленням розповідається про життя тих, хто споконвіку жив на американській землі. Навіть в далекому Китаї витончені віяла прикрашали рядками із поеми Г.Лонгфелло. У поемі “Пісня про Гайявату” ми опиняємось на південному березі Верхнього озера, в далеких лісах Північної Америки, потрапляємо у фантастичний світ вірувань і легенд індіанських племен дакотів, ірокезів, оджибвеїв…
https://dovidka.biz.ua/genri-longfello-korotka-biografiya/
   Літературний диктант
Генрі Лонгфелло «Пісня про Гайавату»
1.Великий за обсягом віршований твір з ліричним або оповідним сюжетом
(поема ).
2.Генрі Лонгфелло – письменник країни …( Америка ).
3.Гайавата, зображений в поемі, -  це образ, створений …( народною фантазією ).
4.Гайавату виховувала бабуся, тому що …( матір померла ).
5.Гітчі Маніто збирає вождів племен на раду за допомогою …( Люльки Згоди).
6.Бажання, з яким зійшлися вожді на раду - …( помсти, ворожнечі ).
7.Гітчі Маніто порівнюється в поемі з …( батьком ).
8.Сила вождів племен, за словами ГітчіМаніто, полягає …( в згоді ).
9.Фарби в тексті порівнюються з …( плямами бою ).
10.Вода в річці після того, як вожді змили фарби, стала кольору …( крові).
11.Ідея поеми «Пісня про Гайавату» - …( єдність і любов – запорука могутньої нації ).
12.У повсякденному житті вислів «закурити люльку згоди» означає …
( укласти мир ).

Джанні Родарі (1920–1980). «Листівки з видами міст». 

Завдання: вивчити біографію Джанні Родарі. Прочитати "Листівки з видами міст".


Джанні Родарі – відомий італійський дитячий письменник і журналіст. Джованні Франческо Родарі народився 23 жовтня 1920 року в містечку Оменья (Північна Італія).
У дитинстві Джанні Родарі багато хворів, але наполегливо займався – вчився грати на скрипці, складав вірші, малював і мріяв стати знаменитим художником. Батько хлопчика був булочником, і помер коли синові виповнилося 10 років. У сім’ї настали важкі дні. Щоб прогодувати сім’ю (у Джанні було ще два брата – Чезаре і Маріо), мати влаштувалася працювати служницею в багатий будинок. Вчитися Джанні Родарі довелося в духовній семінарії – там не тільки вчили дітей бідняків, але ще і безкоштовно годували й одягали. Закінчивши семінарію в 1937 році, він був змушений був працювати учителем в початковій школі і одночасно відвідував лекції на філологічному факультеті Міланського університету, займався самоосвітою.
 Джанні Родарі подобалося працювати з дітьми, він придумував для своїх учнів забавні і повчальні історії. Його вихованці будували будиночки з букв, разом з учителем складали казки.
Під час Другої світової війни Родарі був звільнений від служби через погане здоров’я. Після смерті двох близьких друзів і ув’язнення брата Чезаре в концентраційний табір, він став учасником Руху Опору, в 1944 році вступив до Італійської комуністичної партії. У 1948 Родарі став журналістом в комуністичній газеті «Уніта» (L’Unita) і почав писати казки для дітей. У 1950 партія призначила його редактором щойно створеного щотижневого журналу для дітей, “Піонер” (Pioniere) в Римі.
У 1951 Родарі опублікував першу збірку віршів, «Книжка веселих віршів», і своій найвідоміший твір «Пригоди Чиполліно». У 1952 році Джанні Родарі вперше приїхав в СРСР, де потім бував неодноразово. У 1953 році він одружився на Марії Терезі Феретті, через чотири роки у них народилася дочка Паола.
У 1957 році Родарі здав іспит на звання професійного журналіста, а в 1966-1969 роках не публікувати книг і лише працював над проектами з дітьми. У 1970 році письменник отримав престижну премію Ганса Християна Андерсена, яка зробила його всесвітньо популярним. Після “Піонера” ​​Родарі працював в журналі для юнацтва «Авангард», потім він перейшов в масову ліву газету “Паезе сірка”, де до кінця життя працював літературним співробітником. Родарі написав багато різних віршів і такі казки: “Пригоди Блакитної стріли” (1952), “Джельсоміно в Країні брехунів” (1959), “Казки по телефону” (1961), “Торт у небі” (1966) та ін. Помер Джанні Родарі від важкої хвороби 14 квітня 1980 року в Римі.
https://dovidka.biz.ua/dzhanni-rodari-biografiya-skorocheno/

Джанні Родарі  "Листівки із видами міст"

  Літературний диктант
  Джанні Родарі «Листівки з видами міст»
1.Джанні Родарі – письменник країни …( Італії ).
2.Дж. Родарі писав твори для дітей і отримав найвищу відзнаку …( премію імені Г.К.Андерсена ).
3.Книжка «Граматика фантазії. Вступ до мистецтва вигадування історій» призначена для…( дорослих ).
4.Дж.Родарі у вірші зосереджує увагу на туристичних листівках, бо …( там зображені найкращі пам’ятки історії та культури ).
5.Дж.Родарі у вірші згадав пам’ятки історії та культури Риму: …( Колізей, Капітолій, Форум ).
6.Автор каже, що він не вірить чужим речам, а вірить …( своїм очам ).
7.Вислів «без глянцю» означає …( реально, без прикрас ).
8.Зображення на картинках і в реальному житті співпадає чи ні …( ні ).
9.У рядку «Картинки веселі, життя суворе» поет використовує художній прийом …( антитезу ).
10.Дійсність, зображена у вірші, - це …( суцільні негаразди ).
11.Ідеал Дж. Родарі - …( цілісна особистість ).
12.Вся творчість Дж. Родарі позначена вірою …( в силу людської фантазії ).
https://muxalevuch.at.ua/index/literaturni_diktanti/0-23

Немає коментарів:

Дописати коментар